Strona główna PrzejdŸ do portalu Miasta.org


Okolice Sztokholmu

Sztokholm to nie tylko architektura, muzea i zabytki, Sztokholm jest miastem natury - lasów sosnowych, słodkiej i słonej wody, skał, żyjących tam zwierząt i roślin. Wycieczka do Sztokholmu będzie niekompletna jeśli tego nie zobaczymy.

Na 24 tysiącach wysp Archipelagu Sztokholmskiego każdy znajdzie coś dla siebie - można uprawiać sporty wodne, jezdzić na rowerze, wędkować lub poprsotu spacerować, podziwiać krajobrazy i opalać się w ostrym szwedzkim słońcu.

W okolicy znajduje się także kilka miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Birka to średniowieczna faktoria handlowa Wikingów. Miasto było przez kilkaset lat główną siedzibą szwedzkiego handlu. Obecnie stanowiska archelogoiczne, które się tam znajdują są obszernym źródłem wiedzy na temat Wikingów. Od 1993 roku Birka znajduje się na liście UNESCO.

Kolejnym zabytkiem, który widnieje na liście światowego dziedzictwa jest rezydencja królewska Drottningholm. Jest to zbudowany w stylu renesansowym pałac, otoczony przez ogrody w stylu barokowym oraz angielskim. Obecnie rezydnecję zamieszkuje król Karol XVI Gustaw wraz z rodziną.

Latarnia morska (po lewej), pałac Drottningholm (po prawej).

Bezstroska zabawa na wyspach archipelagu (po lewej), bujny las sosnowy (po prawej).

Michał Kalinowski © 2008 - 2019
Zobacz też: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm