Najciekawszym ¶rodkiem transportu z centrum miasta na wyspê Djurgarden, gdzie znajduje siê Skansen jest prom. Promy odchodz± z przystani Slussen, Söder i Gamla (stare miasto). Rejs statkiem jest wliczony w cenê Karty Sztokholmskiej.
47 - ze stacji T-Centralen
44 - ze stacji Tekniska högskolan oraz Karlaplan
7 - z przystaków Norrmalmstorg oraz Nybroplan
Ceny wstêpu na teren Skansenu zmieniaj± siê w zale¿no¶ci od daty. Bilet wstêpu dla osoby doros³ej kosztuje od 40 SEK do 140 SEK, cena zale¿y od pory roku oraz tego, czy w danym dniu na terenie Skansenu odbywa siê impreza specjalna np. sylwester. Dok³adny cennik znajduje siê pod adresem: www.skansen.se/pages/?ID=252
Czy zastanawiali¶cie siê kiedy¶ nad pochodzeniem s³owa "skansen"? Otó¿, owa nazwa pochodzi od pierwszego na ¶wiecie muzeum na otwartym powietrzu, które zosta³o otwarte w 1891 roku na wyspie Djurgarden, g³ównym pomys³odawcom projektu by³ Artur Hazelius.
Na powierzchnii 300.000 metrów kw. umiesczono 150 oryginalnych budynków, rodem z XIX-wiecznego szwedzkiego miasteczka, jest to swoista Szwecja w minaturce. Wiêkszo¶æ z warsztatów, chat i sklepów mo¿na zwiedzaæ tak¿e od ¶rodka, gdzie spotykamy aktórów przebranych w ówczesne stroje i wykonuj±cych ró¿nego rodzaju profesje: rzemie¶lników, piekarzy, urzêdników, farmerów, m³ynarzy, le¶ników itd.
Zwiedzaj±cy mog± dowolnie ich podgl±daæ, lub zakupiæ towary, które wyrabiaj±. W piekarnii dostaniemy swie¿e ciastka i pieczywo, w warsztacie hutników mo¿na zakupiæ w³a¶nie wytopione naczynia i ozodby ze szk³a, u stolarza mo¿na nawet staæ siê posiadaczem mebli.
Na terenie skansenu znajduje siê tak¿e zoo, w którym mieszkaj± gatunki zwierz±t wystêpuj±cych w Skandynawii (renifery, nied¼wiedzie, foki, jelenie, konie, wilki i zwierzêta hodowlane).
Co prawda, w po³udniowej czê¶ci skansenu umiesczono nowoczesne budki z lodami, bankomaty i tandetne karzuele zupe³nie nie pasuj±ce do klimatu tamtych czasów, lecz jest to tylko ma³y obszar wielkiego terenu, którego reszta dok³adnie odwzrowuje atmosferê z przed dwóch stuleci.