Strona główna PrzejdŸ do portalu Miasta.org


Informacje praktyczne

Promy

Najciekawszym środkiem transportu z centrum miasta na wyspę Djurgarden, gdzie znajduje się Skansen jest prom. Promy odchodzą z przystani Slussen, Söder i Gamla (stare miasto). Rejs statkiem jest wliczony w cenę Karty Sztokholmskiej.

Autobusy

47 - ze stacji T-Centralen
44 - ze stacji Tekniska högskolan oraz Karlaplan

Tramwaje

7 - z przystaków Norrmalmstorg oraz Nybroplan

Ceny wstępu

Ceny wstępu na teren Skansenu zmieniają się w zależności od daty. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje od 40 SEK do 140 SEK, cena zależy od pory roku oraz tego, czy w danym dniu na terenie Skansenu odbywa się impreza specjalna np. sylwester. Dokładny cennik znajduje się pod adresem: www.skansen.se/pages/?ID=252

Strona www

www.skansen.se

Skansen

Czy zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem słowa "skansen"? Otóż, owa nazwa pochodzi od pierwszego na świecie muzeum na otwartym powietrzu, które zostało otwarte w 1891 roku na wyspie Djurgarden, głównym pomysłodawcom projektu był Artur Hazelius.

Na powierzchnii 300.000 metrów kw. umiesczono 150 oryginalnych budynków, rodem z XIX-wiecznego szwedzkiego miasteczka, jest to swoista Szwecja w minaturce. Większość z warsztatów, chat i sklepów można zwiedzać także od środka, gdzie spotykamy aktórów przebranych w ówczesne stroje i wykonujących różnego rodzaju profesje: rzemieślników, piekarzy, urzędników, farmerów, młynarzy, leśników itd.

Zwiedzający mogą dowolnie ich podglądać, lub zakupić towary, które wyrabiają. W piekarnii dostaniemy swieże ciastka i pieczywo, w warsztacie hutników można zakupić właśnie wytopione naczynia i ozodby ze szkła, u stolarza można nawet stać się posiadaczem mebli.

Na terenie skansenu znajduje się także zoo, w którym mieszkają gatunki zwierząt występujących w Skandynawii (renifery, niedźwiedzie, foki, jelenie, konie, wilki i zwierzęta hodowlane).

Co prawda, w południowej części skansenu umiesczono nowoczesne budki z lodami, bankomaty i tandetne karzuele zupełnie nie pasujące do klimatu tamtych czasów, lecz jest to tylko mały obszar wielkiego terenu, którego reszta dokładnie odwzrowuje atmosferę z przed dwóch stuleci.

Zdjęcia

Michał Kalinowski © 2008 - 2019
Zobacz też: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm