Strona główna PrzejdŸ do portalu Miasta.org


Informacje praktyczne

Autobusy

47 i 69 (z T-Centralen), 44 (z Karlaplan)

Promy

Promy odchodzą z przystani Slussen (cały rok) oraz Nybroplan (tylko latem). Rejs statkiem z Slussen jest darmowy dla posiadaczy Karty Sztokholmskiej.

Pieszo

Ze stacji Karlaplan - 10min, ze stacji T-Centralen - 30min.

Ceny wstępu

Osoby dorosłe - 95 SEK
Dzieci (0-18 lat) 0 - bezpłatnie
Uczniowie i studenci - 50 SEK
Z kartą sztokholmską wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia

Od czerwca do sierpnia: 8.30 - 18.00
Pozostałe miesiące: 10.00 - 17.00, w środy 10.00 - 20.00
Zamknięte 1 stycznia, 23-25 grudnia.

Statek Vasa

Muzeum statku Vasa (Vasamuseet) to jedna z najpopularniejszych atrakcji Sztokholmu. Jest to jedyny na świecie w całości zachowany okręt pochodzący z XVII wieku.

Vasamuseet jest ogromnym budynkiem, który jest schornieniem dla bardzo podatnego na zniszczenia statku. W salach rozmiesczonych dookoła wysokiego na 52 metry wraku znajdują się galerie, wystawy, figury woskowe, eksponaty bliżej przedstawiające historię Vasy począwszy od stadium projektów i budowy, a skończywszy na sczegółach poszukiwań i wydobywania wraku z Bałtyku.

Historia Vasy

Vasa została zaprojektowana pod kierownictwem Henrika Hybertssona. Statek musiał być jak największy, a czas budowy jak najkrótszy - Szwecja prowadziła w owych czasach wiele wojen (m.in. z Polską), a ówczesna flota była zbyt mała aby zaspokoić wszystkie wymagania królewstwa.

Budowa zakończyła się w 1627 roku, już po pierwszych testach okazało się że statek jest mało stabilny. Budowniczowie jednak zlekceważlyli ten fakt, nadszedł czas wodowania. 10 sierpnia 1628 okręt wyruszył w próbny rejs, na pokładzie znajdowało się około 30 członków załogi. Zaraz po wypłynęciu z doku nagły podmuch wiatru sprawił że statek przechylił się w lewo, po chwili do kadłuba wtargnęła woda, a Vasa (postrach Bałtyku) poszła na dno zatoki sztokholmskiej.

Początkowo całą winę zrzucono na polskich szpiegów, którzy rzekomo zmienili plany konstrukcyjne. Po latach okazało się jednak że przyczyną zatonięcia były złe proporcje szerokości do długości i wysokości (okręt był zbyt długi i zbyt wąski).

333 lat później, w 1961 roku przeprowadzono skomplikowaną, przygotowywaną od lat operację wydobycia galeonu. Przez kolejne 29 lat trwała budowa muzeum oraz konserwacja okrętu, muzeum otwarto w 1990 roku.

Dane techniczne

Zdjęcia

Michał Kalinowski © 2008 - 2019
Zobacz też: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm