Strona g³ówna PrzejdŸ do portalu Miasta.org


Sztokholm na mapie.

Sztokholm - informacje ogólne

Stolica Szwecji, położony na czternastu wyspach Sztokholm to jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miasto półwyspu Skandynawskiego. Powierzchnię 377 km kw. zamieszkuje 1,25 mln ludzi (14% ludności kraju).

Miasto usytuowane jest w środkowej części wschodniego wybrzeża półwyspu Skandynawskiego, od zachodu styka się z jeziorem Mälaren, zaś od wschodu oblewane jest słonymi wodami Bałtyku.

Początki miasta sięgają roku 1252, kiedy to walory tych terenów zostały docenione przez księcia Birger. Sztokholm szybko rozwinął się dzięki znajdującym się w pobliżu kopalniom żelaza.

Pogoda i klimat

Centralną część Szwecji, w której leży Sztokholm obejmuje strefa klimatów umiarkowanych chłodnych. Klimat ten cechuje się dużą zmiennością stanów pogody, w zależności od napływających mas powietrza. Ciepły Prąd Północnoatlantycki powoduje iż klimat Szwecji jest dużo łagodniejszy niż w innych częściach świata położonych na podobnych szerokościach geograficznych.

Średnia temperatura w Styczniu waha się w granicach od -5°C do -1°C, średnia opadów wynosi w tym miesiącu 39mm. W Lipcu średnie temperatury kształtują się na poziomie od 13°C do 22°C, na 1m kw. spada około 72mm deszczu.

Kiedy jechać

Sztokholm najlepiej odwiedzać w okresie od Maja do Września. W tym czasie pogoda jest najkorzystniejsza, a w mieście odbywają się liczne koncerty, festiwale i imprezy. Musimy się jednak liczyć z tym iż koszty dojazdu, noclegów i jedzenia mogą wtedy znacząco wzrosnąć.

Język

Język szwedzki jest zaliczany do północnej grupy języków germańskich. Jest on blisko spokrewniony z językami duńskim i norweskim. Tak, więc Norwedzy i Duńczycy potrafią się nim w pewnym stopniu posługiwać (podobnie jak dzieje się to w przypadku języków polskiego, czeskiego i słowackiego).

Wielu Szwedów (zwłaszcza młodych) cechuje dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli, więc posługujemy się tym językiem, z wzajemnym porozumiewaniem nie powinno być problemów. Przed podróżą warto jednak zaopatrzyć się w rozmówki szwedzkie.

Podstawowe zwroty

God dag - Dzień dobry
Tack - Dziękuję
Pa aterseende - Do wiedzenia
Talar ni engelska? - Czy mówisz po angielsku?
Jag ber om ursäkt - Przepraszam
Jog förstaar inte - Nie rozumiem

Ludzie

Szwedzi podobnie jak inne ludy półwyspu Skandynawskiego są na ogół ludźmi bardzo życzliwymi. Liczne międzynarodowe ankiety pokazały także iż naród ten zalicza się do najbardziej szczęśliwych na świecie. Z pewnością zadecydowały o tym wysoki poziom życia społecznego, zamożność, czyste środowisko oraz stabilna od wieków sytuacja geopolityczna.

Około 12% mieszkańców nie urodziło się w Szwecji. Największą mniejszością narodową są Finowie. Na terenie Szwecji mieszkają także Irakijczycy, Niemcy, Duńczycy, Norwegowie, Turkowie i Polacy.

Bezpieczeństwo

Szwecja jest krajem dość bezpiecznym, należy jednak zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa - zwłaszcza w Sztokholmie i w większych miastach.

Największym problemem policji są napady, przestępstwa na tle rasowym oraz przestępstwa gospodarcze. Korupcja, włamania, kradzieże samochodów i przestępstwa narkotykowe należą do rzadkości.

Stockholm Card

Planując zwiedzanie miasta warto wziąć pod uwagę zakup karty Stockholm Card, która uprawnia posiadacza do odwiedzenia 75 najpopularniejszych muzeów i atrakcji miasta oraz korzystania z miejskich środków transportu bez limitu.

W cenę karty wliczone są:

Ceny

Czas Dorośli Dzieci (*)
24h 330 SEK 160 SEK
48h 460 SEK 190 SEK
72h 580 SEK 220 SEK

* - Dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Karta musi być zakupiona wraz z kartą opiekuna (maksymalnie 3 karty z ulgą na 1 kartę opiekuna). Dzieci, które nie ukończyły 7 lat zwiedzają bezpłatnie.

Karta dostępna jest w punktach informacji turystycznej, na większych stacjach metra oraz w niektórych hotelach. Ponadto kartę można zakupić w Internecie - www.stockholmtown.com.

MichaÂł Kalinowski © 2008 - 2023
Zobacz teÂż: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - ParyÂż - Praga - Sztokholm